'Hygge'lıyoruz...

Kuzeyden esen mutluluk rüzgarı Hygge dekorasyonda sadelik ve dinginliğin altını çizerken, hepimizin de kalbini çalıyor! 'Peki nedir bu Hygge?' diyorsanız hemen başlayalım...

Keyif duraklarımız, kendimizi huzur dolu hissettiğimiz evlerimiz... İskandinav tarzı dekorasyonun sesi giderek yükselirken, evdeki minimalist senaryolar hepimizin içini ısıtıyor. Bizi fazlalıklarımızdan arınmaya davet ederken aynı zamanda 'az çoktur' diyen İskandinav trendi, mutluluğun da altını çiziyor.


Malum, Danimarka son yıllarda en mutlu ülkeler arasındaki liderliğini kimseye kaptırmıyor. Neden mi? Çünkü asıl mutluluğun evde başladığını çok iyi biliyorlar. Bu nedenle biz de kuzeyden gelen bu dingin sese kulak veriyoruz. Hayatın yoğun temposuna ayak uydurmaya çalışmak hepimizi biraz yoruyor! Kabul edelim ki biraz soluklanmaya, zamanı yavaşlatmaya ve aslında hayatın sadece yaşadığımız andan ibaret olduğunu hatırlamaya fazlasıyla ihtiyacımız var. İşte bu noktada bize yol gösteren hygge, devreye girip hayatımızı kurtarıyor.


Öncelikle bu kavramın 'huga' diye okunduğunu söyleyerek başlayalım, sonrasında da ihtiyaç listemizi kısaca yazalım📝


Bir yudum mutluluk


Kahve veya sıcak çikolata farketmez, sıcacık içecekler hygge'nın olmazsa olmazı! Hele ki dostlarla bir arada olduğunda daha da keyifli bir hale geliyor. Uzun sohbetler, bol bol kahkaha ve arada ufak atıştırmalıklar... Hygge şimdiden kalbinizi çaldı bile di mi?


Kıtır kıtır kurabiyeler

Fırındayken etrafa yayılan kokusuyla mutluluk saçan kurabiyeler, fırından çıktığında da lezzetiyle içimizi ısıtıyor. Zencefilli, tarçınlı, çikolatalı, kahveli... Ağızda dağılan kurabiyeler evdeki keyifli anlara da eşlik ediyor.


Azaldıkça çoğalıyoruz

Hayatımızı sadeleştiren, sadeleşirken daha mutlu ve özgür hissetmemizi sağlayan hygge, fazlalıklardan arınırken teknolojiyle de aramıza biraz mesafe koymamızı söylüyor. Hayattaki yalın zevklerin peşinden giderken kitabımız ve içeceğimizle sahip olduğunuz anın tadını çıkaralım istiyor. Bizce çok haklı.


Yumuşacık battaniye

Unutmayın, konfor her daim başrolde! Rahat kıyafetler, yün çoraplar ve yumuşacık bir battaniye... Evde olmanın keyfine varmak için ihtiyacımız olanlar! Aşırı konformist ve son derece yalın olan hygge'ya hayran kalmamak elde değil.


Başrolde yine mumlar

Mutlu yaşam sanatının olmazsa olmaz detayına geldi sıra. Hygge için başrolde her daim mumlar var. İçimizi ve ruhumuzu ısıtan, yaşam alanlarımızın enerjisini yükseltirken dingin bir ambiyans da yaratan mumlar🕯Bir Danimarkalıya sorsak, mumların evde hyggelig bir atmosfer yaratmak için en önemli detay olduğunu söyler. Yapılan araştırmalara göre, Danimarka'da yılda kişi başı 13 kilo mum yakılıyor; yani diğer ülkelere kıyasla bir hayli yüksek bir rakam. O yüzden ne yapıyoruz, hemen lambayı kapatıp, huzur dolu bir ambiyans yaratmak için mumlarımızı yakıyoruz.


Minimalist senaryolarla büyük bir hayat yaşamak istiyorsanız bizce bu kavramı benimsemenizde fayda var!


229 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

300 TL ve üzeri ücretsiz kargo!